Palkitsemiset 2018

LAPIN URHEILUGAALA 13.1.2018

 

Heidät palkittiin

Lapin liikuntapalkinto: Arctic Lapland Rally - Tunturiralli.

Liikkuva koulu - seurayhteistyö: Kemin kaupunki.

Sinettiseurapalkinto: FC Santa Claus Juniorit.

Elämänura, Unopalkinto: Pentti Keskipoikela.

Vuoden nuori urheilija (Allun lautanen): Ronny Brännkärr (Kemin Työväen Uimarit).

Lapin paras urheilija: Natalia Kuikka: (Merilappi United / Kemin Into, nykyinen seura Florida State University).

Vuoden taustavoima, Jokeripalkinto: Seppo Hautamäki (Pohjan Jousi).

Vuoden liikuntapaikkateko: Sodankylän kunta.

Elämme ajassa -palkinto: Anitta Jaakola (Ranuan vapaa-aikatoimen johtaja).

Lapin urheiluakatemian kaksoisurapalkinto: Jari Ramberg (ITF Taekwon-Do).

Vuoden valmentaja: Petri Tanninen.

Lapin urheiluopistosäätiön hopeinen plaketti: Lapin urheiluakatemia.

Lapin urheiluopistosäätiön kultainen plaketti: Seppo Pörhölä.

Vuoden sykähdyttävin lappilainen urheilutapahtuma: Levi Arctic Challenge.

 

 

Lajiliittojen nimeämät lajien parhaat vuonna 2017

Freestyle: Joona Kangas, Levi Ski Club.

Yhdistetty: Wille Karhumaa, Ounasvaaran Hiihtoseura.

Amerikkalainen jalkapallo: Jani Alapalosaari, Rovaniemi Nordmen.

Ampumahiihto: Enni Petrelius, Ounasvaaran Hiihtoseura.

Ammunta: Raimo Lusenius, Lapin Ampujat.

Biljardi: Juha Auno, Tornion Klubi.

Kilpacheerleading: Tiia Ravantti, Arctic Cheer All-Star.

Jousiammunta: Pekka Jalkanen, Länsirajan Jousiampujat.

Judo: Markus Lambacka, Koyama.

Jääkiekko: Juhani Tamminen, Rovaniemen Kiekko.

Lentopallo: Jouni Palokangas, Perungan Pojat/Team Lakkapää.

Hiihto: Josefiina Böök, Karihaaran Visa.

Miekkailu: Varpu Wiens, Länsi-Pohjan Miekkailijat.

Nyrkkeily: Kati Ylivirta, Lapin Lukko.

Paini: Lauri Mähönen, Lapin Veikot.

Painonnosto: Anni Vuohijoki, Rovaniemen Reipas.

Jalkapallo: Rasmus Karjalainen, PS Kemi.

Pesäpallo: Oskari Satta, Napapiirin Pesis-Team.

Pyöräily: Niko Heikkilä, Ounaksen Pyörä-Pojat.

Salibandy: Salla Tiihonen, Santa's United.

Suunnistus: Ville-Petteri Saarela, Keminmaan Urheilijat.

Yksinluistelu: Silja Lauri, Rovaniemen Taitoluistelijat.

Muodostelmaluistelu: Silver Stars, Rovaniemen Taitoluistelijat.

Tanssi: Johannes Jänkälä – Ann-Marie Lepik, Aida.

Triathlon: Juuso Laitinen, Arctic Triathlon.

Uinti: Ronny Brännkärr, Kemin Työväen Uimarit.

Yleisurheilu: Jani Kiiskilä, Veitsiluodon Kisaveikot.

Uinti/vammaisurheilu: Antti Latikka, Swimming Club Rovaniemi.

Telinevoimistelu: Pihla Kunnari, Taipumattomat.

Teamgym: Zaplit, Taipumattomat.

 

 

Kuva: Meeri Karusaari