Lapin Urheilugaalan palkitsemiset 11.1.2020


PalkintoluokkaPalkinnon saaja
Lapin liikuntapalkintoAlatornion Ahjon Maratonpyöräilytapahtuma
Liikkuva koulu-seurayhteistyöOunasrinteen koulu verkostoineen
Lapin Liikkuvin työpaikkaSSEP Finland Oy
Vuoden lappilainen urheiluseuraKolarin Kontio ry
Elämänura Uno-palkinto

Irma Rautio

Keminmaan Naisvoimistelijat

KaksoisurapalkintoSini Pyy
Vuoden valmentaja

Juuso Toivola

Naisten jääkiekkomaajoukkue

Veikkauksen Jokeri-palkintoJouko Uusitalo
Vuoden liikuntapaikkateko

Rovaniemen kaupunki,

Ounasrinteen monitoimikenttä

Lapin Urheiluopistosäätiön hopeinen plakettiAri Moilanen
Lapin Urheiluopistosäätiön kultainen plakettiMarkku Halonen
Vuoden nuori urheilija (Allun lautanen)

Aino Luostarinen,

Ounasvaaran Atleetti Klubi

Lapin paras urheilija

Anni Vuohijoki,

Rovaniemen Reipas

Sykähdyttävin lappilainen urheilutapahtumaLevi Arctic Challenge
(Lapin Kansan yleisöäänestys)



Lapin Kansan yleisöäänestyksen tulokset 

Levi Arctic Challenge sai 19,4 prosenttia (465 ääntä) kaikista annetuista 2 403 äänestä.

Kakkoseksi sijoittui Pellon Poikkinaintiajot (15,1%/362 ääntä)

Kolmanneksi sijoittui Rovaniemellä järjestetty Lentopalloliiton Power cup -turnaus (12,3%/296).


Kärkikolmikon jälkeen ääniä saivat järjestyksessä:

Kaisabiljardin MM-kilpailut Rovaniemellä (8,1%/194)

Arctic Lapland Rally Rovaniemellä ja Kemijärvellä (7%/168)

Vesicrossin EM-kilpailut Sodankylässä (6,6%/158)

SM-hiihdot Ylitorniolla (5,9%/141)

Jääkiekkomaaottelu Suomi-Norja Rovaniemellä (5%/120)

Alppihiihdon maailmancup Kittilän Levillä (4%/96)

Painonnoston Masters EM-kilpailut Rovaniemellä (2,7%/65)

Levi Extreme Triathlon Kittilässä (2,4%/57)

Judon PM-kilpailut Rovaniemellä (2,3%/55)

Jousiammunnan SM-kilpailut Kemissä (2,1%/50)

Porokuninkuusajot Inarissa (1,7%/41).


Lajiliittojen nimeämät lajien parhaat lappilaisurheilijat vuonna 2019

Lajien parhaat nimiLajiSeura
Juho KangasBallhockeyPeräpohjolan Poropojat
Julia PätsiTaekwon-DoArctic Taekwon-Do
Oona AntinjunttiTankotanssiTeam Mind Body Yoga
Petri KorhonenAmerikkalainen jalkapalloRovaniemi Nordmen
Johanna IsojärviAmpumahiihtoOunasvaaran Hiihtoseura
Juho AutioAmmuntaRovaniemi, Oulun Metsästys- ja Ampumaseura
Eemeli LaurinolliKaisabiljardiRovaniemen Biljardikerho
Jerry SaarikangasCheerleadingArctic Cheer All-Star
Anne KreiviDartsTeam Darts Kemi
Juho KurulaGolfLevi Golf
Andreas AlamommoMäkihyppyOunasvaaran Hiihtoseura
Joonas SarkkinenMaastohiihtoOunasvaaran Hiihtoseura
Olli SalmelaYhdistettyOunasvaaran Hiihtoseura
Turo TorvinenAlppihiihtoSanta Claus Ski Team
Inka LimingojaJousiammuntaPohjan Jousi
Markus LambackaJudoKoyama
Henri Joki-ErkkiläJääkiekkoRoKi Hockey
Joonas HiltunenJääpalloLänsi-Rajan Konkarit
Juha OllonqvistKeilailuKemi, Oulun Palloseura Keilaajat
Emilia KlemettiKoripalloRovaniemen NMKY
Peetu MäkinenLentopalloTeam Lakkapää
Carola NiemeläLumilautailuMountain Club Ounasvaara
Varpu WiensMiekkailuLänsi-Pohjan Miekkailijat
Aki PesonenWatercrossYlä-Lapin Moottorikelkkailijat
Fatma HajizadehNyrkkeilyRovaniemen Reipas
Lauri MähönenPainiLapin Veikot
Anni VuohijokiPainonnostoRovaniemen Reipas
Lucas LingmanJalkapalloRovaniemen Palloseura
Juha TurskaPesäpalloSimon Kiri
Niko HeikkiläpyöräilyOunaksen Pyörä-Pojat
Mika SorvistoPöytätennisTornio, Oulun Pöytätennis -86
Noora PajariKouluratsastusMeri-Lapin Ratsastajat
Martti LamminmäkiSalibandySanta's United
Ville-Petteri SaarelaSuunnistusKeminmaan Urheilijat
Silja LauriYksinluisteluRovaniemen Taitoluistelijat
IceBreakersMuodostelmaluisteluMeri-Lapin Taitoluistelijat
Hot Cakes OriginalsHip hopHotcakes, Rovaniemi, Helsinki, Heinola
Emilia Prykäri10-tanssiKeminmaa, DSC Oulu
Timo MäättäTikkaurheiluPosion Tikka
Santeri HänninenTriathlonLapland Triathlon Levi ry
Ronny BrännkärrUintiKemin Työväen Uimarit ry
Johanna PeiponenYleisurheiluRovaniemen Lappi
Sini PyyVammaisurheilu/HiihtoOunasvaaran Hiihtoseura
Jari KyntäjäVoimanostoAavasaksan Kisa
Pihla KunnariTelinevoimisteluTaipumattomat