SVUL Lapin piiri jakaa koronatukea

12.5.2020

SVUL Lapin piiri julkistaa haettavaksi seuratukea 20 000 euron edestä

SVUL Lapin piirin entisille ja nykyisille urheiluseuroille avataan haku tuleviin toimenpiteisiin jatkon turvaamiseksi.

Elämme parhaillaan yhteiskuntamme rauhanajan vakavinta kriisiä. Yhteiskunnan toiminnat eri osa-alueilla ovat halvaantuneet ja yritykset ja yhteisöt kamppailevat olemassaolonsa puolesta. Maailmanlaajuinen Covid-19 pandemia on aiheuttanut ennen näkemättömän talouskriisin eri puolilla maapalloa.

Tunnetusti kolmannen sektorin taloudellinen tilanne ei ole niitä yhteiskunnan vahvimpia. Harvalla yhdistyksellä on taloudellista puskuria varsinkaan tällaisen takaiskun kohdatessa koko yhteiskuntaa. Suomen Valtakunnan Urheiluliiton (SVUL) Lapin piiri ry:n hallitus on päättänyt myöntää lappilaisille urheiluseuroille taloudellista tukea Lapin Liikunta ry:n harkinnan mukaisesti siten, että avustukset kohdentuisivat mahdollisimman kustannustehokkaasti varsinaiseen liikuntatoimintaan. Linkki hakulomakkeeseen, haku pe 19.6. mennessä

Lisäksi kaikille kiinnostuneille urheiluseuroille halutaan tarjota maksuton verkkokoulutus hyvän hallintotavan perusasioista. Hyvän seuran hallinto -verkkokoulutuksen teemoina ovat mm. päätöksenteko seurassa, seuran hallinnon toiminta, jäsenyys ja maksut seurassa. Koulutuksen järjestää Lapin Liikunta ti 16.6. klo 15-18. Ilmoittautumiset 8.6. mennessä

Tuen myöntöperusteet:

* Urheiluseuran tulee olla SVUL:n Lapin piirin entinen tai nykyinen jäsen

* Avustus tulee kohdentua tuleviin toimenpiteisiin lasten ja nuorten ohjaaja- ja valmentajakoulutuksiin sekä leirityksiin 

* Tukea ei voi käyttää vanhojen velkojen maksuun

* Jaettava summa 1000 - 1500 euroa/seura

* Lapin Liikunta ry hallinnoi ja tekee päätökset tuen saajista