Kuvia, tallenne ja palkitsemiset 2022

Lapin Urheilugaala 9.4.2022 Tornion Toranda, katso tallenne oheisesta linkistä: https://www.lapinkansa.fi/lapin-urheilugaalaa-vietettiin-torniossa-katso-tal/4505684 

Valokuvia illan tunnelmista: Urheilugaala 2022 - Google Kuvat

Kuvat: Markku Lukkariniemi.  Jos jaat kuvia, muistathan mainita kuvaajan.

Lapin Urheilugaalassa palkitut

Lapin liikuntapalkinto: Inga Lokka

Harrastaminen koulupäivän yhteydessä-palkinto: Taipumattomat ry

Lapin liikkuvin työpaikka: Peräpohjolan Opisto

Vuoden lappilainen Tähtiseura: Tunturi-Kiekko ry

Elämänura Uno-palkinto: Osmo Pähti

Kaksoisurapalkinto: Niilo Moilanen

Vuoden valmentaja: Marja-Leena Viinamäki

Veikkauksen Jokeri-palkinto, vuoden taustavoima: Niilo Palokangas, Karungin Kataja

Vuoden liikuntapaikkateko: Kemin kaupunki City of Kemi

Lapin Urheilusäätiön Hopeinen plaketti: Ounasvaaran Atleettiklubi

Lapin Urheilusäätiön Kultainen plaketti: Kari Kyrö, liikuntaneuvos

Vuoden nuori urheiluja: Nea-Maria Joki

Vuoden urheilija: Ronny Brännkärr

Vuoden sykähdyttävin lappilainen urheilutapahtuma: Napapiiri-Jukola, Ounasvaaran Hiihtoseura

Napapiiri-Jukola sai 26,3 prosenttia (621 ääntä) kaikista annetuista 2 358 äänistä. Kakkoseksi sijoittui rallin MM-osakilpailu (22,8%/537 ääntä) ja kolmanneksi Pellon Poikkinaintiajot (19,2 %/453).


Lajiliittoen nimeämät lajien parhaat lappilaisurheilijat vuonna 2021

Voimalajit: Riia Nieminen, Tornio, Suomen Voimalajiliitto

Amerikkalainen jalkapallo: Onni Kärki, Rovaniemi Nordmen

Ammunta: Markku Karjalainen, Lapin Ampujat Ry

Kaisabiljardi: Kari Kallio, Rovaniemen biljardikerho Ry

Cheerleading: Jerry Saarikangas, Arctic Cheer All-Star

Golf: Juho Kurula, Levi Golf

Mäkihyppy: Jenny Rautionaho, Ounasvaaran Hiihtoseura

Hiihto: Riitta-Liisa Roponen, Visa Ski Team Kemi

Yhdistetty: Wille Karhumaa, Ounasvaaran Hiihtoseura

Jousiammunta: Vesa Aho, Pohjan Jousi

Judo: Louna-Lumia Seikkula, Koyama Ry

Jääkiekko: Aino Karppinen, Rovaniemen Kiekko Ry

Beach volley: Mikko Määttä, Napapiirin Palloketut

Lumilautailu: Eveliina Taka, Mountain Club Ounasvaara

Miekkailu: Varpu Wiens, Länsi-Pohjan Miekkailijat ry

Nyrkkeily: Lasse Kourula, Oulun Tarmo / Nyrkkeily

Paini: Matias Maijala, Kemin Into Painijaosto

Painonnosto: Aino Luostarinen, Ounasvaaran Atleetti Klubi

Jalkapallo: Vertti Hänninen, SJK Seinäjoki

Futsal: Tuukka Pikkarainen, FC Kemi

Pesäpallo: Pekka Hepokangas, Simon Kiri

Pöytätennis: Henri Kujala, OPT-86

Ratsastus: Peppi Kokko, Meri-Lapin Ratsastajat

Salibandy: Joni-Arttu Sieppi, Oulun Luistinseura

Suunnistus: Venla Taulavuori, Alatornion Pirkat ry

Taitoluistelu: Sissi Oikkonen, Rovaniemen Taitoluistelijat

Katutanssi: Revontulitanssijat Street Crew, Revontulitanssijat

Tikkaurheilu: Timo Määttä, Posion Tikka

Triathlon: Jaana Leminen-Lahdenperä, Arctic Triathlon

Uinti: Ronny Brännkärr, Kemin Työväen Uimarit ry

Yleisurheilu: Mette Baas, Veitsiluodon Kisaveikot

Paraurheilu: Antti Latikka, Swimming Club Rovaniemi

Voimanosto: Mikko Rautavirta, Napapiirin Voimailijat

Telinevoimistelu: Pihla Kunnari, Taipumattomat

Snowcross: Topi Posti, Kemijärven Moottorikerho ry