Palkitsemiset 2019

12.1.2019 Lapin Urheilugaalassa palkitut


Lapin liikuntapalkinto: Matti Rajaharju

Liikkuva koulu-seurayhteistyö: Liikkis-iltapäiväkerho, Rovaniemen Palloseura

Tähtiseurapalkinto: Woman Volley

Elämänura Uno-palkinto: Risto Mononen

Vuoden nuori urheilja (Allun lautanen): Mette Baas, Veitsiluodon Kisaveikot

Lapin paras urheilija: Rovaniemen Palloseuran miesten edustusjoukkue

Vuoden valmentaja: Toni Koskela, Rovaniemen Palloseura

Vuoden taustavoima (Veikkauksen Jokeri-palkinto): Markku Kylmälä, Simon Kiri

Vuoden liikuntapaikkateko: Ylitornion kunta

Kaksoisurapalkinto: Antti Latikka, Swimming Club Rovaniemi

Lapin Urheiluopistosäätiön hopeinen plaketti: Oiva Tapio

Lapin Urheiluopistosäätiön kultainen plaketti: Ritva Kivinen


Vuoden sykähdyttävin lappilainen urheilutapahtuma (Lapin Kansan yleisöäänestys): Kuninkuusravit


Kuninkuusravit sai 21,18 prosenttia (1002 ääntä) kaikista annetuista 4731 äänestä. 

RoPSin ääniosuus oli 19,07 prosenttia (902 ääntä).

Kolmanneksi sijoittui Simon Kirin nousuottelu Ykköspesikseen (13,13%/621).


Lajiliittojen nimeämät  lajien parhaat lappilaisurheilijat vuonna 2018


Agility: Niina Veijola & bordercollie Trip (Look Like Daytripper), Arctic Agility Team ry

Amerikkalainen jalkapallo: Aino Lepojärvi, Rovaniemi Nordmen

Alppihiihto: Turo Torvinen, Santa Claus Ski Team

Ammunta: Juho Autio, Rovaniemi, Oulun Metsästys- ja Ampumaseura

Biljardi: Kari Kallio, Rovaniemen Biljardikerho

Brasilialainen jujutsu: Marko Oikarainen, MMA Rovaniemi

Darts: Jani Keskinarkaus, Arctic Circle Darts Club

Freestyle: Joona Kangas, Levi Ski Club

Frisbeegolf: Maija Laitinen, Rovaniemen Rolffarit 

Golf: Juho Kurula, Levi Golf

Jousiammunta: Pekka Jalkanen, Länsirajan Jousiampujat

Judo: Markus Lambacka, Koyama

Jääkiekko: Tuomas Salmela, RoKi Hockey

Jääpallo: Antti Ekman, LRK Tornio

Lentopallo: Nelli Rantanen, Woman Volley

Lumilautailu: Iina Puhakka, Mountain Club Ounasvaara

Hiihto: Emmi Lämsä, Alatornion Pirkat/Karihaaran Visa

Miekkailu: Varpu Wiens, Länsi-Pohjan Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat

Nyrkkeily: Joonas Koivuranta, Rovaniemen Reipas

Paini: Lauri Mähönen, Lapin Veikot

Painonnosto: Anni Vuohijoki, Rovaniemen Reipas

Jalkapallo: Leo Väisänen, RoPS/FC Den Bosch

Pesäpallo: Juuso Nousiainen, Simon Kiri

Salibandy: Jaakko Kvist, Sastamolo Kings

Suunnistus: Venla Taulavuori, Alatornion Pirkat 

Taitoluistelu: Sissi Oikkonen, Rovaniemen Taitoluistelijat

Muodostelmaluistelu: Snowflakes, Meri-Lapin Taitoluistelijat

Tanssi: Emilia Prykäri, Keminmaa, DSC Oulu

Triathlon: Kuisma Suopela, Arctic Triathlon 

Uinti: Antti Latikka, Swimming Club Rovaniemi

Vammaisurheilu/hiihto: Sini Pyy, Ounasvaaran Hiihtoseura

Vapaaottelu: Jussi Pirttikangas, Kobra Kai Kemi

Voimanosto: Eila Kumpuniemi, Ranua, MLC Powerlifting

Voimistelu: Sofia Simonen, Taipumattomat

Yhdistetty: Hannu Manninen, Ounasvaaran Hiihtoseura

Yleisurheilu: Mette Baas, Veitsiluodon Kisaveikot

Eikö oma lajisi löydy parhaiden listalta? Voitte auttaa meitä olemalla yhteydessä omaan lajiliittoon ja muistuttamaan Lapin Urheilugaalan tärkeydestä.