https://www.lapinliikunta.com/

Liikuntaa lääkkeeksi -koulutus / Liikkujan Apteekki

Tarkastelet mennyttä tapahtumaa.

  • pe 10.11.2023 klo 1116
  • Microsoft Teams

Liikunnan aluejärjestöt toteuttavat apteekkihenkilökunnalle koulutuspäiviä Teams-koulutuksina. Koulutukset ovat apteekkien ja apteekkien henkilöstön tarpeisiin räätälöityjä monipuolisia terveyttä ja hyvinvointia edistävän liikunnan koulutuksia, joilla rohkaistaan ottamaan liikunta puheeksi lääkehoidon tueksi. Koulutusten tavoitteena on tarjota osallistujille käytännönläheisiä työvälineitä apteekkityöhön.

Liikuntaa lääkkeeksi - koulutuksessa osallistuja saa eväitä liikuntaneuvonnan ja terveysliikunnan edistämiseen lääkehoidon tukena. Koulutuksessa käsitellään aktiivisen elämäntavan ja liikunnan merkitystä yleisimpien kansansairauksien ehkäisyssä ja hoidossa lääkehoidon tukena. Tarkemmassa käsittelyssä ovat sepelvaltimotauti, eteisvärinä, astma, keuhkoahtaumatauti, 2-tyypin diabetes ja aivoverenkiertohäiriöt. Lisäksi koulutuksessa verkostoidutaan ja kuullaan muiden apteekkien hyviä malleja ja toimivia käytäntöjä.


Ilmoittautumiset 27.10.2023 mennessä: Liikuntaa lääkkeeksi - Liikkujan apteekki-koulutusta | Pohjois-Savon Liikunta⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Koulutuksen hinta: 50 € / henkilö


Lisätiedot koulutuksista: Tanja Tukiainen / 050 5718400 / tanja.tukiainen@pohjois-savonliikunta.fi

Lisätiedot Liikkujan apteekki -konseptista: Sari Kivimäki, Liikkuva aikuinen – ohjelma / 0400 247 444 / sari.kivimaki@liikkuvaaikuinen.fi